webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> porady >> seo

Pozycjonowanie stron WWW

autor: Tadeusz Kucharek, ostatnia modyfikacja: 2007-02-23

szukaj: pozycjonowanie pozycjonowanie seo seo

Uzyskanie dobrej, najlepiej nawet czołowej pozycji strony w rankingach wyszukiwarek może być niewątpliwie decydującym czynnikiem dla uzyskania przez nią wysokiej popularności. Na zagadnienie to należy jednak spojrzeć bardzo szeroko i nie jest moim zamiarem podanie gotowej recepty na uzyskanie pożądanego w tym zakresie działań wyniku. Pozycja strony nie może w żadnym wypadku zależeć wyłącznie od umiejętności autora w zakresie jej indeksowania, czy też pozycjonowania i zdecydowanie nie każda strona może, czy nawet powinna osiągnąć dobry wynik w rankingu.

Istotą działania wyszukiwarek nie jest, bowiem promocja stron, lecz dostarczenie użytkownikom sieci informacji, najlepiej bardzo prawdziwej o tematyce, zawartości i jakości poszukiwanych przez nich witryn.

Na zagadnienie należy, więc spojrzeć przede wszystkim pod kątem możliwości dostarczenia użytkownikom sieci odpowiednio przygotowanej, odpowiadającej stanowi faktycznemu, prawdziwej informacji o prezentowanej witrynie. Posiadane umiejętności wykorzystać należy zdecydowanie bardziej do możliwie najlepszej prezentacji publikowanych treści, niż do podejmowania próby "walki" o pozycję kosztem samej publikacji. Nie znaczy to oczywiście, że należy rezygnować z możliwości uzyskania dobrego wyniku w rankingu, jednak podobnie jak istotą pracy wyszukiwarek nie jest promocja stron, to w równym stopniu, nawet będąc przyczyną, nie jest ona istotą i sensem budowy tych stron.

Uzyskana w rankingach, czołowa pozycja zobowiązuje! Twórca, którego witryna zdoła ją osiągnąć zdawać sobie musi jasno sprawę, że strona poddana zostanie przez odwiedzających znacznie surowszej ocenie niż każda inna funkcjonująca w sieci.

Autor, którego działanie ograniczy się do uzyskania odpowiednio wysokiej pozycji, który nie zadba przedtem o odpowiednio wysoką jakość prezentowanej tematyki musi pamiętać, że porusza się w określonej, zainteresowanej zagadnieniem grupie odbiorców. Gość, który tym sposobem trafi na jego strony, którego spotka rozczarowanie z pewnością już tam więcej nie wróci, w efekcie niewątpliwym "osiągnięciem" może być w takim przypadku skuteczne zniechęcenie odwiedzających do jakichkolwiek dalszych kontaktów. Liczebność grupy potencjalnych gości nie jest jednak niestety nieskończona.

Zwrócić też należy uwagę, że inaczej odbierana będzie strona podejmująca działania promocyjne z pobudek komercyjnych, których celem jest reklama wyrobu, usługi czy firmy, inaczej strona amatorska podejmująca popularyzacji treści. Reklama rządzi się jednak nieco innymi prawami i bezkrytyczne przenoszenie jej metod na pole działania amatorów przynieść zazwyczaj może skutki dalekie od zamierzonych.

Wcale nie uważam, że własne zdanie o publikacji musi być bezkrytyczne i nie należy go brać pod uwagę. Ocenę strony od czegoś trzeba zacząć i kto znać może lepiej niż sam autor jej słabości? Jeśli więc uznamy, że strona prezentuje odpowiedni poziom lub też naszym zdaniem poruszana tematyka winna zostać poddana szerszej popularyzacji powinniśmy przystąpić do działania. Nasza ocena i tak w efekcie zostanie zweryfikowana przez innych.

Nie jestem w takim przypadku zwolennikiem stosowania półśrodków. Działanie, na które się zdecydujemy musi być nie tylko bardzo staranne, ale równocześnie stanowcze i konsekwentne. Działanie na oślep, bez przygotowanego wcześniej planu z pewnością nie wpłynie na uzyskanie pożądanych wyników.

Wyszukiwarki i katalogi odróżnia od siebie cały szereg cech związanych albo z założonym algorytmem wyszukiwania albo też przyjętym regulaminem ocen. Kryteria skuteczne dla jednych mogą być bardzo niewskazane dla innych. W początkowej fazie należy, więc stanowczo skupić na dwóch, najwyżej trzech najważniejszych, najwyżej cenionych przez Internautów. Nie ma najmniejszego sensu wstępne podejmowanie szeroko zakrojonych działań, których wynikiem będzie nawet niezwykle skuteczne umieszczenie strony w wyszukiwarkach nie mających żadnego wpływu na częstotliwość odwiedzin. Jeżeli wynikiem skutecznego umieszczenia strony na czterech czy pięciu najważniejszych będzie w efekcie powyżej 99 % ilość odwiedzin, jakie istotne znaczenie może mieć najlepsza nawet pozycja strony na 270, czy kilku tysiącach pozostałych?

Z doświadczeń wyniesionych z prowadzenia nie tylko tej witryny wynika, że nie popełni istotnego błędu dla popularyzacji strony autor, który swoje początkowe działanie skupi na trzech zdecydowanie wiodących polskich wyszukiwarkach, którymi są niewątpliwie wyszukiwarki Onetu, Wirtualnej Polski, Google i uzupełni je o wyszukiwarkę Interii (NetSprint). Ilość odwiedzin, jakie osiągają moje strony z tych właśnie wyszukiwarek stanowi blisko 97 %, przy nieomal identycznej pozycji stron na wyszukiwarkach uznanych powszechnie za najważniejsze.

Działanie swoje należy rozpocząć jednak stanowczo nie od indeksowania strony w wyszukiwarkach a od dodania jej do zintegrowanych z nimi Katalogów!

Pozytywny wynik oceny uzyskany w Katalogach nie tylko wpłynie w efekcie na lepszą pozycję strony w wyszukiwarkach, podniesie jej ranking, ale spowoduje jednocześnie, że trafić może do nas ponadto znaczna ilość, co ważne! kwalifikowanych gości, właśnie z Katalogów!

Zwracam uwagę po raz kolejny: Diabeł zawsze siedzi w szczegółach! Jeśli chcesz uzyskać dobrą pozycję zarówno w Katalogach jak i Wyszukiwarkach musisz przedtem bardzo uważnie i bardzo skrupulatnie zapoznać się z ich plikami pomocy oraz Regulaminami.

Wbrew pozorom dla uważnych czytelników podana wyżej informacja stanowić jednak może, że podjęte przez nich działanie stać się powinno bardziej skuteczne. Jeśli przy okazji w najmniejszym nawet zakresie udało mi się tą drogą przekonać, chociaż niewielką nawet grupę twórców, do takiej właśnie formy rozumienia prezentowanego tematu będę uważał, że postawiony cel został osiągnięty.

Tadeusz Kucharek, http://prosilver.republika.pl

Osoby czytające tę publikację przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org