webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> recenzje >> magazyny >> PHP Solutions

PHP Solutions 6/2006 (17)

autor: Mateusz Bogolubow, ostatnia modyfikacja: 2007-03-05

szukaj: Benchmark Benchmark APD APD PEAR PEAR PECL PECL Savant Savant XML XML XML_FastCreate XML_FastCreate mod_rewrite mod_rewrite

PHP Solutions 6/2006 (17)

Przygodę z numerem 6/2006 zaczynamy od testów sprawdzających wydajność naszej aplikacji napisanej oczywiście w PHP. Do pomocy wykorzystamy pakiet Benchmark z repozytorium PEAR oraz APD z repozytorium PECL. Autor tekstu zapoznaje nas krok po kroku podstawowymi możliwościami tych narzędzi.

Wiele osób zna Smarty lub chociaż słyszało o tym systemie szablonów. Nie wiele osób jednak słyszało o systemie Savant, który może być o wiele lepszym rozwiązaniem dla mniejszych projektów. Co ważne Savant jest dużo bardziej wydajny od swojego konkurenta i zapewne prostszy w użyciu dla osób zaczynających przygodę z szablonami. Więcej na ten temat znajdziecie w magazynie.

Bezpieczeństwo to element systemu, który zasługuje na szczególe traktowanie. W kolejnym artykule przeczytasz o zabezpieczeniu danych wysyłanych np. podczas rejestracji przed przechwyceniem. Do ochrony wykorzystamy kryptografie asymetryczną RSA, która polega na utworzeniu przez odbiorcę(w tym przypadku naszą aplikację) klucza publicznego i prywatnego. Klucz publiczny jest udostępniany nadawcy, dzięki któremu jest szyfrowana wiadomość. Wiadomość może zostać odszyfrowana jedynie za pomocą klucza prywatnego. Dzięki czemu przechwycenie danych nic nie daje.

XML stał się ostatnimi czasy bardzo popularny - wszędzie go pełno czy to kanał RSS czy plik OpenDocument. Pliki XML-owe moją to do siebie, że ich edycja jest bezproblemowa, a budowa bardzo elastyczna. Dzięki pakietowi XML_FastCreate z repozytorium PEAR praca z tego typu plikami z poziomu PHP stała się dziecinnie prosta. W magazynie sam autor prezentuje możliwości swojego dzieła!

Któż nie słyszał o przyjaznych url-ach?! To pojecie już od jakiegoś czasu krąży w sieci i powoli staje się standardowym elementem każdej witryny. Jeśli nie słyszałaś/eś o mod_rewrite musisz koniecznie zapoznać się z tą publikacją by nie pozostać w tyle. Artykuł bardzo jasno opisuje każde zagadnienie związane z tym tematem i po zapoznaniu się z nim gwarantuje, że wszystko co o "nice url" nie będzie Ci obce :).

Mateusz Bogolubow

Osoby czytające tę publikację przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org