webmaster webmastering webdesign

Jesteś tutaj: webmade.org >> artykuły >> standardy

Precz z DTD Transitional!

autor: Bartosz 'regua' Reguła, ostatnia modyfikacja: 2007-03-15

szukaj: doctype doctype w3c w3c dtd dtd transitional transitional

Pisząc strony www, czy to w HTML, czy w XHTML, spotkałeś się zapewne z takim określeniem jak DOCTYPE. Oznacza ono typ dokumentu, a tych W3C - światowe konsorcjum zajmujące się standardami w Internecie - przewiduje po trzy dla HTML 4.01 i XHTML 1.0: Strict, Transitional i Frameset. Pierwszy to jest "ten właściwy" HTML - dzięki któremu sieć może się rozwijać, a nowe standardy, takie jak XHTML 2.0, powstawać. Drugi z nich, Transitional, ma za zadanie pomagać osobom niezaznajomionym z nowymi standardami sieciowymi i umożliwić im płynne przejście z języków, które wcześniej używali. Framesetem zajmować się nie będziemy.

W3C, tworząc swoje standardy, chciała "wyczyścić" kody stron WWW. Są one przepełnione elementami zaśmiecającymi Internet, takimi jak <font>. Odpowiadają one za to, co użytkownik widzi na ekranie. Podczas gdy to CSS, czyli kaskadowe arkusze stylów, mają się tym zająć. Dlatego powstał DOCTYPE Strict - aby oddzielić treść strony od elementów odpowiedzialnych za jej wyświetlanie.

Jeśli myślisz, że robiąc <br /> z <br> czynisz Internet lepszym, mylisz się. To nie XHTML jest standardem przyszłości, a DOCTYPE Strict. To dzięki niemu strony będą mogły być wyświetlane tak samo we wszystkich przeglądarkach, CSS będą mogły się rozwijać, a W3C naprawiać to, co tabelkowo-<font>owi webmasterzy popsuli.

Aby DTD Strict mogła działać, niektóre z elementów HTML musiały zostać trwale usunięte z tego języka - by zamiast tego twórcy stron byli zmuszeni używać arkuszy stylów. Oto ich lista:

A oto lista usuniętych atrybutów, które zaśmiecały Internet:

Ponadto DTD Strict wyeliminował atrybut target, a więc zabrania otwierania linków w nowych oknach poprzez <a target="_blank">. Dlaczego? Dlatego, że w takich sytuacjach przycisk "wstecz" nie działa, a dzisiejsze przeglądarki internetowe potrafią w prosty sposób otwierać odnośniki w nowych kartach, więc po co narzucać odwiedzającym stronę, jak mają otwierać linki?

Oddzielanie części kodowej od prezentacyjnej poprzez CSS jest o tyle dobre, że używając jednego pliku HTML można stworzyć dla niego wiele różnych wersji wyglądu i zmieniać je w łatwy sposób.

Spójrzcie tylko na witrynę CSS Zen Garden: ma ona ponad 100 różnych layoutów (do wyboru z menu), i wszystkie z nich korzystają z jednego pliku HTML. Niesamowite, prawda? Z DOCTYPE Transitional coś takiego nie byłoby możliwe, bo kolory i ułożenie elementów strony byłyby określane już w pliku z kodem strony.

Reasumując, używaj DTD Transitional tylko tam, gdzie jest to naprawdę konieczne. A może twoja strona, pisana pod Transitional, waliduję się też jako DOCTYPE Strict? Jeśli tak, zdecyduj mądrze, którą z tych DTD wybrać. Być może pomoże ci samo W3C, opisując Transitional:

This is the HTML 4.01 Transitional DTD, which includes presentation attributes and elements that W3C expects to phase out as support for style sheets matures. Authors should use the Strict DTD when possible, but may use the Transitional DTD when support for presentation attribute and elements is required.

Przekonałem cię? Mam nadzieję. Transitionala naprawdę nie warto używać.

Bartosz 'regua' Reguła

Osoby czytające tę publikację przeglądały również:

Chcesz zostać programistą?

Poznaj 6 kroków do efektywnej
nauki programowania!

 

valid XHTML
valid CSS
© 2004-2008 copyright by webmade.org